Yıkıcı Olma Yapıcı Ol: Ressam

Resimle ilgili güzel bir hikaye anlatalım bugün!

Bir zamanlar çok usta ressamları yetiştiren, çok ünlü ve başarılı bir ressam varmış. Ressamın öğrencilerinden bir tanesi resim eğitiminin sonlarına gelmiş ve artık veda etme zamanıymış, son olarak öğrenci ressam usta ressamdan çizdiği son eseri yorumlamasını istemiş.

aydın-resim-kursuUsta ressam öğrencisine artık onun da bir ressam olduğunu ve resmini bir de halkın değerlendirmesi gerektiğini ve resmini halkın rahatlıkla göreceği, ziyaretçisi çok olan kalabalık bir meydana koymasını söylemiş fakat resmini koyduğu yerin yanına bir de kırmızı kalem ve kırmızı kalemin yanınna da bir not koymasını söylemiş, notun amacı halkın resmi yorumlaması eleştirmesi amacıylamış ve notta lütfen beğenmediğiniz yerlere kırmızı kalemle çarpı koyun yazıyormuş.

Çırak ressam resmi kalabalık bir meydana koymuş tabi yanında kırmızı kalem ve notla birlikte… Resim 2-3 gün meydanda kaldıktan sonra çırak ressam resmi almaya gitmiş ve gördüğünü manzara karşısında biraz hayal kırıklığı biraz üzüntü derken hevesi bolca kırılmış. Resim kırmızı çarpılar içindeymiş, çizilen şey neredeyse görünmüyormuş bile!

Resim elinde hayal kırıklığıyla ustasının yanına dönen çırak ressam o kadar emek verdiği, eğitim alıp yarattığı resmi kırmızılar içinde görünce ne kadar üzüldüğünü ustasına anlatmış. Usta ressam üzülmemesi için genç ressamı teselli etmiş ve resmi yeniden çizmesini söylemiş.

Genç ressam resmi çizip bitirmiş ve tekrar ustasına götürmüş, usta resmi tekrar aynı meydana koymasını söylemiş fakat bu sefer resmin yanına renk renk boyalar ve yağlı boya fırçaları koymasını söylemiş, ek olarak da halktan beğenmedikleri, eleştirdikleri yerleri düzelmelerini rica eden bir not… Genç ressam ustasının dediklerini yaparak resmini yine meydana götürüp bırakmış boyalar, fırçalar ve notla birlikte.

2-3 gün sonra çizdiği resmin yanına giden genç ressam resimde hiç değişiklik olmadığını görünce çok sevinmiş ve resmi de alarak ustasının yanına gidip durumu ona da anlatmış.

Usta, çırak ressama;

İlk seferinde halka, resmini eleştirecek insanlara bir fırsat verdiğinde ne kadar acımasız ve düşüncesiz olabileceklerini gördün.

Resimle hiç ilgilenmemiş, resimden hiç anlamayan insanlar bile resmini eleştirdi, kırmızı bir çarpı koydu, herkes yıkıcı oldu.

2. kez ise onlara resimdeki hatalarını düzeltmeni söyledin, bu kez yıkıcı değil yapıcı olmalarını istedin ama kimse resmi düzeltmeye, kendilerince kötü, yanlış, çirkin gördükleri yerleri değiştirmeye cesaret edemedi. Yapıcı olmak için eğitimli olmak gerekir, her zaman usta olmak yetmez, bilgelikle birleşmelidir ustalık.

Emeğinin karşılığını, yaptığın işin ne olduğunu anlamayan insanlardan beklememelisin çünkü karşılığını alamayabilirsin, emeğini, ondan anlamayacak insanlara sunma ve yaptığını anlamayan çok bilmiş insanlarla tartışma!

Aydın’da resim kursu arayanlar için en doğru adres Köfte Sanat resim kursu!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s